Για τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, τα Τρίκαλα νίκησαν τον Απόλλωνα Πάτρας με 84-67. Οι γηπεδούχοι διέλυσαν τον αντίπαλο τους στο δεύτερο ημίχρονο, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Ρόμπινσον (5/7τρ, 17π) και Σοκό (25π). Οι δύο ομάδες παρέμειναν στην κατηγορία, έμειναν εκτός playoffs. Αυτό ήταν το τελευταίο ματς για τα Τρίκαλα με προπονητή τον Κώστα Φλεβαράκη, ο οποίος έχει γνωστοποιήσει πως θα αποχωρήσει από την ομάδα.

Ο Οβί Σοκό ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, καθώς ολοκλήρωσε το παιχνίδι μετρώντας με 25 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

5/7 τρίποντα σημείωσε στο παιχνίδι ο "καυτός" Τζάστιν Ρόμπινσον.

Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στην τρίτη περίοδο, στην οποία τα Τρίκαλα βρήκαν εντυπωσιακό αριθμό, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 27-10, με τους γηπεδούχους να εκτοξεύουν την διαφορά στο +21 (71-54).

Το ματς

Τα Τρίκαλα στο 5' προηγήθηκαν με 10-7 με κάρφωμα του Μπράουν, αλλά και με +4 (17-13) ύστερα από τρίποντο του Ρόμπινσον, ο οποίος στην συνέχεια με νέο σουτ από την περιφέρεια διαμόρφωσε το 23-15 στο σκορ, με το 23-17 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον "καυτό" Ρόμπινσον να είναι και πάλι εύστοχος από την περιφέρεια, διαμορφώνοντας το 34-30. Ο Τζαουάρα έφερε το σκορ στα ίσα (41-41), με το 48-44 να είναι το σκορ του ημιχρόνου, με τους Σοκό (18π) και Ρόμπινσον (4/5τρ, 14π) να οδηγούν τους γηπεδούχους, με τον Ντίλαρντ (20π, 4/5τρ) να αντιστέκεται για τους Πατρινούς.

Στην τρίτη περίοδο τα Τρίκαλα πάτησαν... γκάζι, με τον Απόλλωνα να έχει παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση. Ο Βίλιαμσον με τρίποντο έφερε την διαφορά στο +10 (60-50) στο 25', με τους γηπεδούχους ακολούθως να μετρούν ένα 11-0 σερί, "γράφοντας" το 71-50 στο 29'. Ο Τσιάρας στο τέλος εκτόξευσε την διαφορά στο +21, με το 75-54 να είναι το σκορ στο 30'.

Το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Σοκό να φέρνει την διαφορά στο +23 (81-58) και τους γηπεδούχους να φτάνουν εύκολα στην νίκη με σκορ

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-44, 75-54, 84-67

Ανά δεκάλεπτο: 23-17, 27-10, 27-10, 9-13

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Σοκό 25, Τσιάρας 5, Βίλιαμσον 11, Ρόμπινσον 17, Μπράουν 17, Κάντουγκαν 4, Τσιλούλης, Τζόουνς 2, Καλές 3, Βαρυτιμιάδης.

Απόλλων Π. (Μέξας): Ντίλαρντ 16, Κουζέλογλου 5, Μέιερ 2, Σάντλερ 4, Γουντς 16, Αργυρόπουλος, Βεργίνης 1, Μαστρογιαννόπουλος, Πάμλμπλαντ 11, Τζαουάρα 7, Λαμπρόπουλος 2, Νικολόπουλος 3.