Αξιοπρεπή εμφάνιση για την ομάδα των Τρικάλων στο ΟΑΚΑ κόντρα στον πρωταθλητή Παναθηναϊκό. Το συγκρότημα του Κώστα Φλεβαράκη γνώρισε την ήττα με 77-64 εκμεταλλευόμενο και τη χαλάρωση των γηπεδούχων στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε μόλις τρία λεπτά για να πατήσει το «γκάζι» και μετά το 6-6 (3’) ανέβασε ρυθμό, με αποτέλεσμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να προηγηθεί με 21-11. Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι «πράσινοι» είχαν επιβάλλει το παιχνίδι τους και η διαφορά παρέμενε σταθερά πάνω από τους δέκα πόντους. Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς είχε ρίξει στο παιχνίδι τους Χαραλαμπόπουλο και Παπαγιάννη, που έδειχναν να «πατάνε» καλά στο παρκέ και ο Παναθηναϊκός χωρίς να δυσκολευτεί, στο ημίχρονο προηγούνταν με 44-25.
Στο δεύτερο ημίχρονο, τα Τρίκαλα έδειξαν σημάδια αντίδρασης, πίεσαν περισσότερο στην άμυνα και βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Καντουγκαν και Ρόμπινσον έδωσαν λύσεις στην ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη, αυτό ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει τα δεδομένα και στο 30’ οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 60-45. Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός «χαλάρωσε» και τα Τρίκαλα βρήκαν αρκετές ευκαιρίες να μειώσουν την διαφορά. Ο Κάντουγκαν έδινε «ανάσες» στους φιλοξενούμενους, αλλά αυτό δεν έφτανε για να αλλάξει το τελικό αποτέλεσμα, που βρήκε νικητή τον Παναθηναϊκό με 77-64.
Τα δεκάλεπτα: 21-11, 44-25, 60-45, 77-64

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 3, Χαραλαμπόπουλος 6 (1), Φώτσης 13 (2/7 τριπ., 5 ριμπ.), Ραντούλιτσα 2, Παππάς 5, Φελντέιν 7 (2), Διαμαντίδης 4, Γκίστ 8, Καλάθης 15 (3/4 τριπ., 9 ριμπ., 8 ασίστ), Παπαγιάννης 8, Κούζμιτς 6 (8 ριμπ.).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Καντούγκαν 14, Ντάουελ, Σοκό 13 (10 ριμπ.), Τσιλούλης, Καραθανάσης 5 (1), Τσιάρας 2, Κόντζερ 15 (6 ριμπ.), Καλλές 4, Ρόμπινσον 11 (1/7 τριπ.), Καλογιαννίδης, Τιγκ, Καλογιαννίδης.