Με κορυφαίο τον Γκότσερ και διατηρώντας ευρύ προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς ο Κόροιβος επιβλήθηκε 87-76 των Τρικάλων στην δέκατη αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.

Ο σύλλογος της Αμαλιάδας καθάρισε το δεύτερο σερί ματς στην έδρα του και μετέτρεψε σε κακή παρένθεση την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από την ΑΕΚ, αφήνοντας τα Τρίκαλα στον πάτο της βαθμολογίας.

Με ένα σερί 14-0 προς το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Κόροιβος άρχισε να δείχνει τη δύναμή του (26-14). Ένα επιμέρους 11-2 στο δεύτερο οκτάλεπτο ανέβασε τη διαφορά στους 20 πόντους (42-22), με τους Γκότσερ και Βαν Νόσττρουμ να έχουν πάρει «φωτιά» και να διατηρούν του διαφορά δύο λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

Ο Λίποβι όμως βρήκε τις απαντήσεις για τα Τρίκαλα και με την «βοήθεια» του Κάφι μείωσε στους δώδεκα για το 51-38 του ημιχρόνου.

Με… φόρα μπήκαν στο δεύτερο μισό του ματς τα Τρίκαλα που εκμεταλλεύτηκαν άψογα τα λάθη των πιο χαλαρών, πλέον, γηπεδούχων και μείωσαν στους δύο (62-60).

Το ματς μετατράπηκε ντέρμπι, με τον Κόροιβο να πληρώνει την αστοχία του. Η εικόνα άλλαξε ξανά όταν ο Γκότσερ το πήρε… πάνω του στα μέσα της τέταρτης περιόδου και με δικό του σερί πέντε πόντων άνοιξε τη διαφορά στους εννιά (77-68). Ο Μπιρούτα κράτησε τα Τρίκαλα στο παιχνίδι, στα τελευταία λεπτά, χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι παραπάνω.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 51-38, 64-60, 87-76

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Μπράουν 11 (16), Γκότσερ 29 (3), Σπυριδωνίδης 6 (2), Πόλαρντ 9, Χολ 8, Μιλουτίνοβιτς 11, Μιχαλόγλου, Βαν Όστρουμ 13, Σαχπατζίδης, Χατζηνικόλας, Αποστολίδης, Μπεκρής.

Τρίκαλα (Κατρίτης): Κάφι 9 (1), Μπιρούτα 20, Τσαγκαράκης 8 (2), Μπάρλοου 13 (1), Χότον 2, Μανωλόπουλος 13 (3), Λίποβι 9 (2), Άτιτς, Πουλιανίτης 2, Καλλές, Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης.

Πηγή: sport-fm.gr