Τα Τρίκαλα BC πανηγύρισαν την τρίτη νίκη τους και πρώτη από όταν ανέλαβε την τεχνική ηγεσία ο Φώτης Τακιανός, επικρατώντας με 71-59, του Κοροίβου Αμαλιάδας, για την 13η αγωνιστική της Α1.

Με τέσσερις παίκτες να σημειώνουν διψήφιο νούμερο πόντων (Τέγιτς 17, Τέιμς 13, Τζόουνς 12, Λούντζης 10), η ομάδα των Τρικάλων επέβαλε το ρυθμό της από το πρώτο λεπτό κάνοντας επίδειξη δύναμης για το υπόλοιπο και μέχρι τη λήξη.

α Τρίκαλα μετά τα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά (6-8, 4') πάτησαν το γκάζι και δεν κοίταξαν στιγμή πίσω. Η άμυνα των γηπεδούχων έγινε απροσπέλαστη για τον Κόροιβο, ο Λούντζης και ο Τέγιτς ανέλαβαν δράση στην επίθεση και τα Τρίκαλα με σερί 14-0 προηγήθηκαν με 20-8 στο 10'. Το σερί των Τρικάλων έφτασε ως το 21-0 (27-8, 13') και η ομάδα του Φώτη Τακιανού συνέχισε να κυριαρχεί.  Οι Φιλντς και Τζόουνς πήραν την σκυτάλη στην επίθεση, η άμυνα των Τρικάλων συνέχισε να είναι (υπερ)αποτελεσματική και ο Τάταρης στο φινάλε του α' ημιχρόνου έγραψε το 41-20 με buzzer beater τρίποντο.

O Κόροιβος στην τρίτη περίοδο βρήκε κάποιες λύσεις, καθώς βελτιώνοντας τα ποσοστά του μπροστά, αλλά και πίσω από την γραμμή των 6.75 μέτρων κατάφερε να βρει τον δρόμο προς το καλάθι των Τρικάλων. Ο φιλοξενούμενοι μάλιστα με buzzer beater τρίποντο του Πόσλεϊ, του οποίου η απόδοση ανέβηκε στην τρίτη περίοδο, μείωσαν σε 56-43 στο 30'. Η ομάδα της Θεσσαλίας στην έναρξη της τέταρτης περιόδου...  πάτησε και πάλι το γκάζι, καθώς έτρεξε σερί 7-0 και ξέφυγε με 63-43 (33'), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν μειώνοντας σε 63-51 στο 35'. Οι γηπεδούχοι, όμως, κράτησαν σε διψήψια απόσταση τους αντιπάλους τους ως το φινάλε κι εντέλει πήραν τη νίκη με 71-59.

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 41-20, 56-43, 71-59